Jdi na obsah Jdi na menu
 


Radiosonda RS92-SGPD

1. 5. 2011

Radiosonda RS92-SGPD

Aerologická stanice Praha - Libuš měří jednou za čtvrtletí vertikální profily radioaktivity (beta a gama záření). Nominální čas měření radioaktivity je 12 UTC, vždy druhé úterý v lednu, dubnu, červenci a říjnu.

Sondážní systém pro měření radioaktivity sestává z radioaktivní sondy a pozemního přijímacího a vyhodnocovacího zařízení s anténami. Radioaktivní sonda je tvořena speciální radiosondou a radioaktivním čidlem s interfejsem pro připojení čidla k radiosondě.

Radiosonda obsahuje čidla, která měří tlak, teplotu a vlhkost vzduchu a umožňuje měřit současně s těmito základními meteorologickými parametry i radioaktivitu. Podrobnější informace o měření tlaku, teploty, vlhkosti a větru naleznete na stránce Základní měření.

Základem radioaktivního čidla jsou dvě Geiger-Müllerovy (gama a beta) trubice a destička s plošnými spoji obsahujíci napěťový násobič a interfejs. Interakce záření s materiálem stěn trubic vyvolá ionizaci plynu, kterým jsou trubice naplněny a detekční obvod registruje puls. Počet pulsů za sekundu (c/s) je úměrný intenzitě radiace.

Stanice Praha - Libuš měří vertikální profily beta a gama záření systémem firmy VAISALA, tvořeným radiosondou RS92-SGPD, radioakivním čidlem NSS921 a pozemním zařízením VAISALA DigiCORA MW 21. Radioaktivní sondy jsou vypouštěny na meteorologických balonech TOTEX TA800. 

 

wsonda.jpg

 

Zdroj: Český hydrometeorologický ústav