Jdi na obsah Jdi na menu
 


Výstrahy

30. 7. 2011

 

Meteo varování pro Českou republiku - METVA.CZ

 

 

Aktuální výstrahy před nepříznivým počasím v Česku

 

 

 

Žádná výstraha
Žádné výstrahy aktivní.

 

Předběžné varování
Předběžné výstrahy aktivní. Předběžná výstraha se vydá, pokud je výskyt události ještě nejistý.

 

Zvýšená výstraha
Déšť více než 30/60 litrů za 24/48 hodin.
Sníh více než 5 / 10 / 15 / -- cm za 6 / 12 / 24 / 36 hodin
Bouřky se silným deštěm
Vítr více než 75 km/h pouze na horách
Lehký mrznoucí déšť

 

Vysoká výstraha
Déšť více než 50/100 litrů za 24/48 hodin
Sníh více než 10 / 15 / 25 / -- cm za 6 / 12 / 24 / 36 hodin
Bouřky se silným deštěm a kroupami
Vítr více než 100 km/h pouze na horách
mírně silný mrznoucí déšť

 

Nejvyšší výstraha
Déšť více než 100/150 litrů za 24/48 hodin
Sníh více než 20 / 25 / 35 / -- cm za 6 / 12 / 24 / 36 hodin
Bouřky se silným krupobitím
Vítr více než 130 km/h pouze na horách
velmi silný mrznoucí déšť

 

 

 

Meteorologické výstrahy EVROPA

poskytuje nejdůležitější informace potřebné pro prevenci před následky extrémních projevů počasí očekávaných v rámci Evropy:

  • Varuje před možným výskytem nebezpečných jevů jako jsou vydatné deště s rizikem povodní, intenzivní bouře, vítr o síle vichřice, vlny horka, lesní požáry, mlhy, sněžení nebo extrémní ochlazení se sněhovými vánicemi, laviny či silná vlnobití v pobřežních oblastech.
  • Jedním pohledem lze zjistit, kde v Evropě se počasí může stát nebezpečným. Barvy použité v prezentovaných mapách označují stupeň nebezpečí a jeho možné následky. Na mapě Evropy je každá země zapojená do projektu označena barvou odpovídající nejvyššímu stupni nebezpečí podle aktuálně platné výstrahy. Kliknutím na mapku státu se přenesete na výstražné informace v národním a regionálním měřítku.
  • Při barevném označení vyžadujícím vyšší míru pozornosti (oranžová a červená) budou na regionální úrovni přidány piktogramy znázorňující nebezpečné jevy, které mohou způsobit škody a potenciální nebezpečí. Po kliknutí na region v rámci země naleznete detailnější informace jako očekávanou dobu výskytu jevu, údaje o intenzitě (např. očekávané množství sněhu) apod. Obrázek na pozadí bude ilustrovat charakter události a s ní spojených rizik.
  • www.meteoalarm.eu nabízí možnost volby informace o nebezpečném počasí pro dnešní nebo zítřejší den. Pokud požadujete podrobný text výstražné zprávy, můžete se připojit na příslušnou národní meteorologickou službu kliknutím na její logo.
  • www.meteoalarm.eu je internetová stránka, která shromažďuje všechny důležité informace o nebezpečných projevech počasí pocházející z oficiálních zdrojů národních meteorologických služeb mnoha evropských zemí. Informace jsou prezentovány průběžně s cílem zajistit co nejsrozumitelnější podání napříč celou Evropou.
  • www.meteoalarm.eu je vyvinut pro organizaci EUMETNET sdružující evropské meteorologické služby. Tato iniciativa je silně podporována Světovou meteorologickou organizací (World Meteorological Organization, WMO).

 

Podílející se země:

Rakousko, Belgie, Švýcarsko, Kypr, Česká republika, Německo, Dánsko, Estonsko, Španělsko, Finsko, Francie, Řecko, Chorvatsko, Maďarsko, Irsko, Island, Itálie, Lucembursko, Lotyšsko, Malta, Nizozemsko, Norsko, Polsko, Portugalsko, Rumunsko, Srbsko, Švédsko, Slovinsko, Slovensko, Velká Británie

ZDROJ: EUMETNET (METEOALARM)