Jdi na obsah Jdi na menu
 


Černobyl stále škodí, šumavští divočáci v sobě mají radioaktivní cesium

15. 12. 2012

Ještě po více než čtvrt století od havárie jaderné elektrárny v ukrajinském Černobylu škodí na Šumavě radioaktivita. Z posledních údajů Státní veterinární správy vyplývá, že prasata zastřelená na území Prášil a Srní, což jsou obce na území Národního parku Šumava, jsou kontaminovaná radioaktivním zářením.

 

„Jedná se o cesium, jež bylo součástí radioaktivního mraku, který se po výbuchu uvolnil a postupoval Evropou,“ řekl Právu mluvčí Správy NP a CHKO Šumava Pavel Pechoušek s tím, že během letoška lesníci na Prášilsku a Srnsku zastřelili 44 divočáků a u 33 z nich vyšetření ukázalo nadlimitní hodnotu radioaktivního cesia.

 

Více na: http://www.novinky.cz/domaci/287351-cernobyl-stale-skodi-sumavsti-divocaci-v-sobe-maji-radioaktivni-cesium.html

 Zdroj: Novinky.cz

 

 

Informace k problematice prasete divokého v ČR - SÚRO:

V Praze 12.12.2012 - Aktuální informace o problematice kontaminace masa divočáků v České republice a o možném vlivu jeho konzumace na ozáření jeho jedlíků – rozhodněte se sami, zda maso divočáků jíst či nejíst.
 

Vyšší obsah 137Cs v mase prasete divokého (dále jen divočáků) byl zaznamenán v České republice již krátce po havárii JE Černobyl v roce 1986. Vyšší obsah 137Cs obecně vykazují produkty z přírodních ekosystémů - houby, lesní plody, zvěřina - po celou dobu od černobylské havárie do dnešních dnů (poločas radioaktivní přeměny tohoto radionuklidu je 30 let). I když jejich průměrná spotřeba je u čs. obyvatelstva malá, byly tyto produkty již od konce osmdesátých let zařazeny do sledování v rámci radiační monitorovací sítě a výsledky stanovení 137Cs jsou každoročně prezentovány ve Zprávě o radiační situaci dostupné na webových stránkách Státního úřadu pro jadernou bezpečnost (SÚJB) – Výroční zpráva SÚJB 1995, …, 2011, Část II.

Více na: http://www.suro.cz/cz/publikace/aktuality/problematika-kontaminace-prasete-divokeho-v-cr-1

Zdroj: Státní ústav radiační ochrany, v. v. i.