Jdi na obsah Jdi na menu
 


HOUBY - vyjádření od SÚJB

29. 6. 2011

Vyjádření SÚJB k lživému e-mailu, který koluje po internetu.

 

V posledních dnech je elektronickou poštou rozšiřována zpráva o vysokém obsahu radioaktivních látek v houbách sbíraných v ČR v důsledku událostí v Japonsku a o nebezpečí spojeným s jejich konzumací. Vzhledem k tomu, že hodnoty spadu radioaktivních látek jsou na území ČR naprosto stejné jako v letech minulých, je jakékoliv zvýšení obsahu radioaktivních látek v houbách vyloučeno. V houbách lze stále nalézt malé množství radioaktivního cesia jako pozůstatek ze zkoušek jaderných zbraní v atmosféře a ze spadu po černobylské nehodě. Množství cesia v houbách záleží na konkrétní lokalitě, protože spad po černobylské nehodě byl na území ČR značně nerovnoměrný. I případ konzumace velkého množství hub (desítky kg čerstvých plodnic ročně) by však zvýšil ozáření jednotlivce z přírodních zdrojů pouze o několik procent.

 

zatisi-u-temelina.jpg