Jdi na obsah Jdi na menu
 


Nad územím ČR zjištěna stopová množství I-131

11. 11. 2011

Měřící místa kontaminace ovzduší Radiační monitorovací sítě ČR zaznamenala v rámci rutinního monitorování v posledních dvou týdnech přítomnost stopových množství radioaktivního jodu I-131 v ovzduší. Jde o velmi nízké koncentrace na úrovni mikroBq/m3 v aerosolové i plynné formě.
Přestože obsah jódu v ovzduší v žádném případě neohrožuje zdraví obyvatel, SÚJB vydal pokyn ke změně režimu monitorování tak, aby bylo získáno co nejvíce dat. Je podrobně sledován další vývoj situace za účelem možné lokalizace a identifikace zdroje, který se s vysokou pravděpodobností nachází mimo území ČR.
Původ zdroje kontaminace není zatím znám.
Nebylo zjištěno žádné zvýšení koncentrace jiných umělých radionuklidů, což naznačuje, že se nejedná o havárii jaderné elektrárny.

 

17. listopadu 2011 oznámila Mezinárodní Agentura pro Atomovou Energii, že na základě informace maďarského dozorného orgánu jód s velkou pravděpodobností pocházel z Izotopového institutu v Budapešti, který se zabývá výrobou radionuklidů pro lékařské, průmyslové a výzkumné účely. Příčina výpusti je šetřena.

Přehled výsledků měření v ovzduší ČR lze nalézt na stránkách Státního ústavu radiační ochrany http://www.suro.cz/cz/rms/aktualni-radiacni-situace-na-uzemi-ceske-republiky/objemova-aktivita-i-131-v-aerosolech-v-rijnu-a-listopadu-2011

Zjištěné objemové aktivity jódu v ovzduší ČR byly obdobné jako v ostatních státech Evropy a nemohly mít v žádném případě vliv na zdraví obyvatel. Proto nebylo nutné přijímat žádná opatření.

Událost prokázala pohotovost Radiační monitorovací sítě ČR a její schopnost zaznamenat v ovzduší i stopová množství radioaktivních látek.

V Praze dne 21.11.2011

Zdroj: SÚJB

 

Iodine-131
General
Name, symbol Radioiodine,131I
Neutrons 78
Protons 53
Nuclide data
Half-life 8.0197 days
Isotope mass 130.9061246(12) u
Excess energy

mc2

1 ss keV

 

jod.jpeg

  Sodium Iodide I 131Diagnostic Capsules