Jdi na obsah Jdi na menu
 


OKD - Důl Frenštát

4. 8. 2012

Průzkumy jižní části Ostravsko-karvinského revíru, kam spadá i Důl Frenštát, byly zahájeny krátceokd_dul_frenstat_03.jpg po skončení 2. světové války v rámci obnovy průmyslu v zemi a pokračovaly s přestávkami několik desítek let. Výsledky tehdejších geologických průzkumů v dobývacím prostoru Frenštát ukázaly, že zásoby uhlí v této lokalitě mohou dosahovat až 1,6 miliardy tun černého uhlí. Toto ložisko je jedinečný unikát; po vyčerpání zásob v Karviné už Česká republika jiné ložisko nemá. Ložisko Frenštát-Trojanovice představuje poslední známou větší zásobu černého uhlí jakožto strategické suroviny na území České republiky.

Samotný důl se skládá ze dvou jam – jáma číslo 4 má hloubku 903 metrů a jáma číslo 5 má hloubku 1088 metrů. Obě jámy jsou vzájemně propojeny v úrovni 1. patra na kótě 442 metrů.

Důl Frenštát nebyl nikdy zprovozněn pro těžbu - v dole probíhá konzervační režim od konce roku 1994. Dnes zde pracuje 22 zaměstnanců OKD a dalších 16 zaměstnanců dodavatelské firmy. OKD zde provádí zejména čerpání důlní vody, větrání a nezbytné opravy, za což ročně vynakládá až 60 milionů korun.

okd-dul-frenstat-15_0.jpgOstravsko-karvinský revír představuje hlavní oblast těžby černého uhlí v České republice. Nachází se zde 90 % veškerých našich zásob této suroviny.

 

Další podrobné informace k samotnému dolu a k jeho současnému dění (budoucí průzkum ložiska), lze najít na .

 ZDROJ: OKD