Jdi na obsah Jdi na menu
 


Signály z hlubin

26. 5. 2011

Je téměř jisté, že tihle radioamatéři jsou kamarádi všech správných lidí. Co by pro ně neudělali! „A tak si řekli „Havíři hloubí důl, pomůžeme jim zajistit spojení.“ Na pohled jasná a jednoduchá věc a přece...

Když ředitel sdružení kamenouhelných dolů požádal předsedu ÚV Svazarmu generálporučíka Josefa Hečko o pomoc v zajištění bezpečnosti práce při hloubení nové jámy Jindřich II v Zastávce u Brna, která bude nejhlubším dolem v ČSSR, byl tento úkol přidělen sekci radia ústředního výboru Svazarmu. A práce se rozběhla na plno.

Ve spolupráci Výstavbou kamenouhelných dolů a MVVS Brno byl proveden výzkum jámy a zjištěno, v jakých podmínkách bude bezdrátové zařízení pracovat – mělo zajišťovat spojení mezi těžním okovem a strojníkem. Dále zajistit stálou kontrolu polohy vodících saní v průběhu jízdy okovu (na kterých jsou saně zavěšeny) a umožnit strojníkovi, obsluhujícímu spouštění okovu do jámy, okamžitou reakci v případě uvíznutí vodících saní. Průzkum ukázal nutnost použít dvou vysílačů a dvou přijímačů o nepatrném výkonu, a tak zajistit okamžitou signalizaci strojníkovi těžního stroje. Přihlédnout se muselo také k tomu, že zařízení bude pracovat mimořádně těžkých klimatických podmínkách. O tom se přesvědčili konstruktéři zařízení Vladimír Hes OK1HV, a Lubomír Sochor, kteří se ujali úkolu zhotovit dvě soupravy – vysílač a přijímač, které by byly způsobilé pro práci v sebetěžších podmínkách. Obě zařízení pracují na dvou odlišných kmitočtech vzhledem k tomu, že jde o dva těžní okovy pohybujících se ve dvou směrech. Každý vysílač je modulován dvěma modulačními kmitočty, z niž jeden signalizuje, že okov je ve stálém spojení s vodícími saněmi a druhý zajišťují spojení mezi osádkou okovu a strojníkem.

Přijímače jsou umístěny v kanálu těžního lana u hradla šachty. Detekují přijímané signály a kromě toho umožňují kontrolu stálého chodu vysílače vysílače strojníkem pomocí detekce nosné vlny. Odtud jsou vedeny signály přes citlivá relátka (vyrábějí je šikovné ruce našich svazarmovských modelářů v Brně). Kontrolní světelné signály saní jsou umístěny v hloubkoměru těžního stroje na místě, kam během jízdy je neustále upřen zrak strojníka. Signalizace z okovu a kontrolní signál chodu vysílačů jsou k vedeny k silným výrazným žárovkám na ovládacím panelu těžního stroje.

K některým parametrům vysílačů a přijímačů.

 

Vysílače:

Pracovní kmitočet I. Vysílač 27,120 MHz     
                                                         

II. Vysílač 23,120 MHz

Modulární kmitočet

3 a 3,5 KHz

Napájecí napětí

6 V

Spotřeba

cca 30mA

Váha

cca 250 g

Rozměry

7 x 7 x 18 cm

Osazení

0C170 – 2 krát, P410, 0C76 a 0C72

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Přijímače:

Pracovní kmitočet

I. Vysílač 27,120 MHz

                                      

II. Vysílač 23,120 MHz

Napájecí napětí

9 V

 

 

 

 

Zdroj: Amatérské rádio z roku 1965, číslo 3, str. 4.